SOSYAL CRM YAPISI İLE SOSYAL MEDYA PLATFORMALARINI ETKİN TAKİP EDİN

Sosyal CRM; geleneksel CRM araçlarının Facebook, Twitter, Instagram ve Linkedin vb. sosyal medya platformları ve İnternet Siteleri ile entegrasyonu sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Birçok firma CRM programlarıyla ya da mevcut veri saklama uygulamaları ile müşterileri hakkında data toplayarak ilgili verileri işlemeye çalışmaktadır. Ancak Sosyal medya platformları ile entegre olan Sosyal CRM uygulamaları müşteriye ait tüm güncel bilgiler toplanarak analiz edebilmektedir. 

Tüketiciler, almak istedikleri ürün veya hizmet hakkında internetten araştırma yapıyor. Özellikle forum ve şikayet sitelerinden yapılan olumlu olumsuz eleştiriler, tüketicilerin alım kararını önemli ölçüde etkiliyor. İlgili platformlarda CRM çalışması yapan firmalar, tüketiciyi anlayarak, beklentilerini karşılamak konusunda çok başarılı olmaktalar. CRM programı sayesinde, tüketicilerin beklentilerini, sorunlarını ve şikayetlerini tespit eden firmalar; bu doğrultu da stratejiler geliştirmekte, sorunları ve şikayetleri ise, kullanıcılar ile anlık olarak iletişime geçerek çözüme ulaştırmaktadırlar. Bunun sonucunda müşteri memnuniyeti artmakta, müşteri şikayetlerinin çözüm süreçleri kısalmakta ve çözüm maliyetleri azalmaktadır.

Mysoft CRM üzerinden müşterilerinizin Linkedin, Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarınızdaki hesaplarınızı tanımlayabilirsiniz. Ekranı üzerinden paylaşımların içeriklerinin kayıtlarını oluşturabilir, hangi hesabınızda hangi paylaşımı yapacağınızı planlayabilir ve takvim üzerinden takibini yapabilirsiniz. Hazırlanan paylaşım içeriklerini onay sürecine sokabilir, onaylandıktan sonra paylaşımının yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Her yapılan paylaşım için etkileşimleri, hangi paylaşım ne kadar geri dönüş almış, hangi takipçiler beğenmiş ya da paylaşmış, hangi kullanıcılar direk mesaj göndermiş kayıt altına alabilirsiniz. Alınan kayıtlar üzerinden CRM Programı üzerinde iş süreci başlatılabilir ve takibini sağlayabilirsiniz. Grafik raporlar ile hazırlanacak ekranlar üzerinde paylaşımların birbirleri ile kıyaslaması, en çok geri dönüş alan paylaşımlar vb. bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu şekilde sosyal medya hesaplarınızı optimum bir şekilde yönetebilir ve performansınızı arttırabilirsiniz. Aynı zamanda hazırlamış olduğunuz belirlediğiniz filtre değerlerine göre listeler oluşturarak sosyal medyada eşleşen kişilere sosyal medya platformları üzerinden hedefli reklam çalışması yapabilirsiniz.

 • Sosyal CRM ile bilgiye gerçek zamanlı olarak ulaşırsınız.
 • Sosyal CRM sayesinde hedef kitleyi doğru bir şekilde belirleyebilir, bu doğrultuda müşteri beklentilerine optimum düzeyde cevap verebilirsiniz.
 • Mevcut ve potansiyel müşteriler hakkında sosyal medyadan toplanan bilgiler doğrultusunda, beklentilerini karşılayacak kampanyalar ve etkinlikler yapabilirsiniz.
 • Sosyal CRM sayesinde müşterilerin ulaşılması zor olan hayat tarzı bilgilerine ulaşırsınız. Doğru pazarlama yöntemleriyle, müşteriye özel kampanyalar yapabilirsiniz.
 • Sosyal medyada ürün ve hizmetleriniz hakkında ne düşünüldüğünü kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu doğrultuda stratejiler geliştirebilirsiniz.
 • Sosyal CRM sayesinde müşterilerinizden anlık bildirim alabilirsiniz. Dolayısıyla müşteri isteklerine ve şikayetlerine anlık müdahale etme şansınız olur.
 • Sosyal CRM‘den en iyi şekilde yararlanmak için müşteri hizmetleri, satış ve pazarlama gibi bütün departmanların katılımının sağlanması gerekir. Müşteri ile ilgili departmanlar CRM Programının alanı içerisindedir.
blank

Değişim için Esnek ve Dinamik bir CRM programı seçmelisiniz

 • Günümüzde  değişen ve gelişen teknolojiler ile yenilenen sosyal platformlarda başarılı bir stratejiye sahip olmak için değişime ve gelişime uyum sağlayabilecek bir CRM yazılımı tercih etmelisiniz.
 • Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre, başarılı olan şirketlerin %80’inden fazlası büyüme için sosyal medya platformlarını kullanmaktadır. Başarı şirketlerin yalnızca %45’i hangi stratejinin, ne kadar işe yaradığını ölçümlemekte ve raporlamaktadır. Sosyal CRM‘in en önemli özelliklerinden birisi de hangi stratejinin doğru olup olmadığını net bir şekilde ortaya koyabilmesidir.
 • Sosyal medya da olmak anlık iletişim gerektirmektedir. Yapılan araştırmalarda her dört sosyal medya kullanıcısından biri, sosyal medya mesajlarına bir saatten daha kısa sürede cevap verilmesi gerektiğini düşünmektedir.
 • Sosyal medyanın en önemli potansiyelden yararlanmak istiyorsanız, sosyal medya kampanyalarına öncelik vermelisiniz. Müşteri kitlenizi doğru yöneterek, onların ürünleriniz ile ilgilenmesini sağlamak için heyecan verici kampanyalar ve etkileyici bir tasarım eşliğinde ürünlerinizi sunmanız oldukça etkili bir yöntem olacaktır..