• 0 212 901 0 212

Projeleri Mysoft CRM ile Doğru Planlayın
Takip Edin ve Zamanında Tamamlayın

Mysoft CRM ile firmanıza ait projeleri zaman kırılımlı olarak eksiksiz takip edebilir, tek bir noktadan tüm ekibinizin proje süreçlerini görmesini ve canlı olarak izlemesini sağlayabilirsiniz.

Projelerin takibi ve maliyetlendirme aşamaları, satış sonrası hizmet veren firmaların en fazla problem yaşadığı işlerin başında gelmektedir.

Mysoft CRM Proje Yönetimi ile şirket içi planlanan işlerinizi ve müşterilerinize verdiğiniz hizmetlerin iş süreçlerini sağlıklı bir şekilde yönetebilirsiniz. Proje modülü bu kapsamda uçtan uca proje takibini sağlayacak bir metodoloji sunar.

Proje Şablon Tanımlama ve Proje Oluşturma Adımları

Mysoft CRM programı Proje Şablon yapısı ile her proje için işlem adımlarını önceden planlayabilir ve proje türlerine göre şablonlar oluşturabilirsiniz.  Proje Şablon yapısı ile Proje Yöneticileri, proje ekiplerine belirlenen şablonlar aracılığıyla kolay bir şekilde otomatik olarak görev ve iş ataması yapabilirler. Proje ekipleri tarafından yapılan işler ana sayfalarda raporlar üzerinden canlı olarak izlenir ve proje iş ve zaman performansları raporlanır.

Mysoft CRM Proje Yönetimi kapsamında bir firmaya birden fazla proje bağlayabilirsiniz. Proje tanımlaması yapılırken öncelikle projenin başlangıç ve bitiş tarihi, proje sorumlusu, hangi sözleşme kapsamında projelendirildiği ve toplam geliri bilgileri tanımlanır.

Proje Süreçleri

Tanımlanan projelere istediğiniz kadar alt süreç ekleyebilirsiniz. Alt süreçlerin de başlangıç ve bitiş tarihi, maliyet kalemleri, aşamaları, durumları ve buna benzer bilgileri girilir ve bu şekilde toplam projeyi etkileyen tüm süreçler ve etkenler belirlenmiş olur.

Proje Yönetimi, Görev Atama ve Aktivite Takibi

Mysoft CRM Görev ve Aktivite Yönetimi ile projeleriniz üzerinden proje ekiplerine görev atamaları yapılmaktadır. Bunun sonucunda tamamlanan işler için aktivite girişleri yapılabilmektedir. İlgili projeler üzerinde yapılan işlerin aşamaları ve kapanış süreçleri raporlanmaktadır ve takip edilmektedir. Oluşturulan ve planlanan görevlerin, takvim üzerinden durumları ve süreleri takip edilmekte, aynı zamanda bir proje kapsamında kim, hangi tarihte neler yapmış, en çok hangi tip işleri ne kadar sürede tamamlamış, proje kapsamında yapılan işlerin oranı ne kadar ve ne kadarı tamamlanmış, Mysoft CRM İş Zekası Platformları ile raporlanmaktadır. 

Görevler oluşturulan alt iş kırılımları detaylı şekilde takip edilmekte ve günlük yapılacak işler kolaylıkla listelenerek, yönetilmektedir.  Mysoft Proje Yönetimi ile işler atlanmadan,  zamanında ve doğru bir şekilde tamamlanmaktadır.

Görev Proje Yönetimi

Proje Maliyet Analizi ve Süre Takibi

Proje takibinde en büyük kriterler maliyet ve süre takibi. Bir proje kapsamında planlanan süreye göre projenin neresindeyiz, projeyi zamanında teslim edebilir miyiz? Herhangi bir süre sapması ihtimali var mı? Proje gecikecekse hangi iş planından dolayı gecikecek proje süresince Mysoft CRM Proje Yönetimi ile tespit edilerek gerekli alanlara müdahale ya da planda ona göre revize imkânı sağlanıyor. Aynı zamanda projenin maliyetlendirilmesi aşamasında toplam maliyet ve projenin belirli aşamalarında maliyetin ne kadarının kullanıldığı raporlanmaktadır.

Bu şekilde firmalar proje devam ederken hem süre hem maliyet bazlı analizler sayesinde gecikmeden gerekli planlamalarını yapabiliyor.

Proje Sonrası Analiz: Mysoft CRM Proje Yönetimi, proje sonrasında projelerin kıyaslamasını yaparak hangi projenin firmaya daha karlı olduğunu, proje kırılımlarında ana maliyet ve süre kalemlerinin nelerin oluşturduğunu raporluyor. Bu şekilde firmalar hangi alandaki projelere ağırlık vermeleri gerektiğini görebilir, proje kapsamında maliyetlerini düşürecek alanları tespit edebilirler.